top of page

    Домінантою виховної роботи школи-інтернату є набуття учнями життєвої компетентності – бази для успішного життєздійснення, самореалізації, позитивної поведінки, яка дає змогу дитині усвідомлено виконувати норми і правила,  прийняті в суспільстві, ефективно вирішувати проблеми повсякденного життя. Для різнобічного та гармонійного розвитку підростаючого покоління освітній процес у закладі базується не лише на науковому осмисленні дійсності, а й на духовних, моральних і культурних надбаннях свого народу та всього людства. Тобто метою виховання є формування розвиненої, духовно зрілої та життєво компетентної особистості, яка зможе успішно реалізуватися в соціумі як громадянин, сім’янин, професіонал.

         У виховній системі закладу реалізуються наступні функції:

- розвивальна   (удосконалення виховного процесу );

- захисна (надання психолого-педагогічної допомоги та   підтримки учням  у вирішенні життєвих проблем);

- корекційна     (виправлення в учнів негативних якостей та рис, анти- та асоціальних проявів поведінки школярів);

- компенсаційна (надання можливості кожній дитині знайти своє «Я», реалізувати себе в творчій діяльності);

- реабілітаційна   (робота з дітьми та учнівською молоддю з  девіантною поведінкою, дітьми-сиротами, дітьми, позбавленими батьківського піклування, дітьми з інвалідністю, учнями з неблагополучних чи неповних сімей).

     З метою відходу від стереотипів виховання – «педагогіки заходів» до «педагогіки формування» особистісних рис і якостей», забезпечення сприятливих умов для самореалізації особистості відповідно до її інтересів та вимог суспільства, розвитку учнівського самоврядування в закладі, використання нових форм реалізації виховного потенціалу дитячого і молодіжного руху у навчальному році у школі-інтернаті запроваджено дитячо-юнацький колектив «Шарм», який складається із п’яти центрів.

     Центр  «Барвінчата»  - організовує  роботу  з  метою  надання  шефської  допомоги  учням  молодших  класів.  Організація  позакласних  заходів  для  молодших  школярів.

       Центр  «Дисципліна   і  порядок» – організовує  роботу  з  метою  постійного  чергування  по  школі,  у  класних     та  спальних  кімнатах,  їдальні,  дотримання  санітарно – гігієнічних  норм  учнями. Члени даного центру постійно доповідали на загальношкільних лінійках про санітарний стан у школі та роль вихованців.

     Центр «Дозвілля»  -  організовує  роботу  з  метою  змістовного  дозвілля  з  урахуванням   інтересів  дітей. Учасники даного центру допомагали в організації загальношкільних заходів та дбали про відпочинок вихованців у святкові дні.

     Центр  «Шкільна  служба  новин» – проводить  роботу з  рекламування  діяльності  учнівського  самоврядування, є активними  учасниками  в підготовці шкільних газет

Центр  «Наука» – організовує  роботу  з  метою  забезпечення  простору  для  ініціативи,  творчості, самодіяльності   учнів  у  навчально – пізнавальній  діяльності. 

Така  організація дозвілля  добре  впливає  на  формування  особистості  та  ініціативності  вихованців, виховує почуття віри у власні сили, створює  атмосферу  взаємоповаги  у  колективі.

     У виховній роботі школи загальна стратегія виховання реалізується кожним вихователем із урахуванням особливостей кожного учня, середовища, ситуації, соціуму, тому виховна модель кожної групи має індивідуалізований характер: створення простору для особистісно-зорієнтованого виховання. Щочетверга проводять  тематичні загальношкільні та групові свята. Завдяки  творчому  підходу педпрацівників, ініціативності   педагога- організатора     проведення  таких  свят  стало  одним  із  засобів  формування  особистості  дитини, її світогляду

        Пріоритетним напрямком у роботі вихователів є утвердження здорового способу життя серед дітей, рання діагностика негативних виявів поведінки школярів. З метою превентивного виховання школярів щодо запобігання шкідливих звичок, вживання наркотичних речовин,  профілактики інфікування ВІЛ, СНІД та профілактики правопорушень серед дітей та учнівської молоді у закладі проводиться значна робота (систематично організовуються зустрічі з лікарями, налагоджена тісна співпраця з службою у справах сім’ї та молоді, кримінальними службами). Як результат, вихованці школи-інтернату не стоять на обліку кримінальної міліції.

        Важливим режимним моментом школи-інтернату є самопідготовка, де учні готуються до уроків на наступний день. Вихователь повинен забезпечити самостійну навчальну діяльність кожного учня, надати, при необхідності, допомогу, перевірити якість виконання домашніх завдань.

       Як правило, починається самопідготовка з підсумків роботи групи за першу половину дня, тобто на уроках. Тут же проводиться невелика виховна бесіда (згідно плану роботи вихователя). У кожній групі є учні-консультанти з основних предметів, які на самопідготовці допомагають тим, у кого є труднощі у вивченні того чи іншого предмету. В кожній групі є учні, яких вихователь не контролює під час виконання домашніх завдань. Вони працюють повністю на довірі. Щоб заслужити такої форми самостійної підготовки, треба мати хороші результати роботи на уроках.

     Інтернат – це особливий навчально-виховний заклад. Адже діти в ньому не лише вчаться, а знаходяться цілодобово, тобто живуть. Позаурочна діяльність учнів школи-інтернату дуже різноманітна. Проводиться вона з урахуванням інтересів дітей, особливостей їх інтелекту. І забезпечують їм змістовне, цікаве життя після уроків вихователі. Тому в другій половині дня проводяться тематичні бесіди, вечори відпочинку, години спілкування, заняття з господарсько-побутової праці.

         Виховна робота в школі спрямована на виконання програми «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України» та підпорядкована меті: формування морально-духовної життєво компетентної особистості, яка успішно самореалізується в соціумі, як громадянин, сім’янин, і, навіть, професіонал. Виховна мета є соціальною для всіх ланок системи виховання та є критерієм ефективності виховного процесу.

  Особливі умови роботи школи-інтернату вимагають постійних пошуків шляхів співробітництва педагогів і учнів. В школі діє учнівський комітет самоврядування, який займається питаннями навчальної роботи, дисципліни, санітарного стану спалень, збереження майна. В комісії, крім учнів входить педагог-організатор, який допомагає дітям у розв’язанні різних проблем.

   У закладі стало вже доброю традицією проведення виставок учнівських робіт, виготовлених на заняттях за інтересами та на уроках професійно-трудового навчання,  виставок-ярмарків, конкурсів малюнків, презентацій гурткової роботи, творчих звітів членів учнівського самоврядування.

       Кінцевою метою роботи кожного педагога є підготовка учнів з особливими потребами  до самостійного життя. І це  – багаторічна, кропітка, нелегка робота, яка вимагає спеціальних знань з області дефектології, індивідуального та диференційованого підходу до навчання та виховання учнів, неабиякого терпіння та любові до дітей і розуміння тієї справи, яку робить весь колектив школи та кожний педагог зокрема.

bottom of page