top of page

   Корекційно-відновлювальний процес закладу спрямований на підготовку дитини з особливими потребами до самостійного життя і здійснюється у відповідності із затвердженими планами і програмами, широким використанням специфічних методів корекційної, фронтальної та індивідуальної роботи.

   Для ефективності корекційної роботи визначено  корекційно-розвивальні завдання:

  • Корекція і розвиток розумової діяльності.

  • Корекція і розвиток особистісних якостей, емоційно – вольової сфери (навичок самоконтролю, посидючості та витримки, уміння висловлювати свою думку).

  • Корекція слухового та зорового сприйняття, уваги, уяви.

  • Корекція розвитку зв'язного писемного мовлення.

  • Корекція розвитку зв'язного  усного  мовлення.

  • Нормалізація виховної діяльності.

  • Корекція зорової, слухової та  рухової пам’яті.

   В школі-інтернаті створені спеціальні умови для корекційної спрямованості навчання, виховання й подолання порушень фізичного і психологічного розвитку, формуванню та розвитку мовлення, відновлення здоров’я:

вчителі-дефектологи:

  • на заняттях з СПО формування та навчання  навичок соціальної компетентності;

  • формування та розвиток мовлення;

  • заняття в сенсорній кімнаті;

психолог:

  • консультування,

  • психолого-педагогічна діагностика,

  • психологічна та педагогічна корекція;

вчитель фізкультури, інструктор з фізкультури:

  • лікувальна фізкультура,

  • заняття в спортивній залі,

  • кабінеті ЛФК,

  • заняття спортом;

вчителі трудового навчання:

  • професійна орієнтація,

  • допрофесійна підготовка;

соціальний педагог:

  • робота по профорієнтації з соціальними службами;

 лікарі і медична сестра:

  • корекція за допомогою спеціальних комплексних програм,

  • комплексне лікування  за  призначенням лікарів,

  • забезпечення збалансованого харчування. 

 

   Навчальна, виховна та корекційно-розвиткова робота здійснюється з застосуванням індивідуального та диференційного підходу. Наповнюваність класів до 12 учнів дає можливість здійснювати індивідуальний підхід до кожної дитини, а сприятливий шкільний клімат робить життя вихованців цікавим, насиченим та змістовним.

Крім основних предметів у навчальні плани школи включені корекційно - розвиткові заняття, зміст яких спрямований на розв’язання специфічних завдань, зумовлених особливостями психофізичного розвитку учнів і реалізується через навчальні предмети:

  • «Логопедія»

  • «Розвиток мовлення»,

  • «Соціально-побутове орієнтування»,

  • «Лікувальна фізкультура»,

  • «Ритміка».

   Викладанню цих предметів приділяється багато уваги, адже саме вони допомагають дитині пізнати світ, саме вони вносять корективи в їх знання про оточуюче середовище.

Педагогічна корекція в школі направлена на запровадження комплексу заходів (у тому числі відповідних форм, методів, змісту навчання), що  створюють передумови для оволодіння дітьми з особливими освітніми потребами системою знань, умінь і навичок, застосування яких сприяє подальшому розвитку особистості: підвищенню освітнього рівня, здатності до самостійної трудової діяльності, організації побуту, адекватного планування самостійного життя.

   Практичну спрямованість носять уроки соціально-побутової орієнтації. На цих заняттях теоретичні знання закріплюються на практиці, удосконалюються уміння й навички. Тому ці уроки переважно проводяться у формі екскурсій (в лікарню, магазин, на пошту, вокзал і т.д.) або практичних занять (прибирання приміщення; ремонт, прання та прасування одягу; приготування різноманітних страв і т.д.).

Уроки ЛФК проводять вчителі фізкультури в тісному контакті з лікарями. Адже багато дітей  мають  порушення постави. В школі розроблені комплекси вправ для учнів, що потребують такої корекції.

   Виправленню вад фізичного розвитку сприяють фізкультхвилинки, які проводяться на кожному уроці. Частково допомагають дитині підвищити рухову активність уроки ритміки. Вони проводяться цікаво, з музичним супроводом. Учні вчать лічилки, пісні, танцювальні рухи, виконують різноманітні вправи.

Заняття ритміки проводить вчитель хореографії   в кабінеті ритміки, які допомагають дітям засвоїти основні музично-теоретичні поняття, розвивають музичний слух і пам'ять, відчуття ритму, активізують сприйняття музики. В процесі запам'ятовування нових ритмічних рухів, формується художній смак дітей, розвиваються їх творчі здібності та почуття прекрасного.  Разом із цим, ритмічні вправи служать завданням фізичного виховання. Вони вдосконалюють рухові навички, виробляють уміння керувати своїм тілом, зміцнюють м'язи, позитивно впливають на роботу органів дихання та кровообігу.

   Заняття в  сенсорній кімнаті допомагають  в стимулюванні сенсорної чутливості та  рухової активності, розвитку зорово-моторної координації дітей, розвиває  загальну і дрібну моторику, покращує  координацію рухів, створює позитивний емоційний фон і допомагає подолати порушення в емоційно-вольовій сфері.

Проте, корекція вад фізичного та розумового розвитку проводиться не тільки на спеціальних заняттях.  Кожен урок в школі спрямований як на  формування необхідних знань, умінь та навичок, виховання особистості учня, так і на корекцію вад розвитку дитини.

   На кожному уроці, самопідготовці, враховуючи індивідуальні особливості окремої дитини та класу взагалі, педагоги планують корекційну роботу, спрямовану на формування способів мислення, різноманітних засобів запам’ятовування, порівняння, виділення головного, вміння переносити знання і способи дій в нову ситуацію та інше.

Взаємозв’язки корекційних занять з вивченням загальноосвітніх предметів створює оптимальні умови для всебічного розвитку дітей і забезпечує можливості ефективного засвоєння програмового матеріалу, подолання в процесі навчання труднощів, відставання та вирівнювання в розвитку різних сторін пізнавальної діяльності і якостей особистості учнів.

Особливими умовами роботи по інтеграції особливою дитини в соціум є той факт, що  діти за час навчання в школі засвоюють знання з професійно-трудового навчання і опановують знання: з швейної справи та сільського господарської справи (дівчатка), з столярної справи, шевської справи, сільськогосподарської справи (хлопці).

Предметні тижні, пізнавальні вечори, ігри – все це сприяє розвитку інтересу учнів до навчання. Доказом результативності цієї роботи є той факт, що випускники школи вступають до різних  професійно-технічних  навчальних закладів.

    Для вирішення завдань зі збереження, відновлення здоров'я учнів в школі — інтернаті функціонує відділення медичної реабілітації, діяльність якого включає в себе діагностику, здійснення комплексу необхідних медичних заходів, спрямованих на профілактику,  лікування і корекцію основної патології та супутніх захворювань дитячого організму. Двічі на рік проводиться поглиблений медичний огляд дітей. Діти школи-інтернату знаходяться під спеціальним та постійним піклуванням медичних працівників.

   Орієнтирами в організації корекційно-розвивальної діяльності є не корекція, що виснажує, коли педагоги розраховують лише на численні спеціальні заняття, а діти не бачать зв’язку між цими заняттями і реальним життям, а успішна повноцінна життєдіяльність, та життєтворчість.

    Адже всі педагоги знають, що найкраща корекція для дитини - то ЛЮБОВ !

КОРЕКЦІЙНІ   ПОСЛУГИ   ТА

 НАПРЯМИ  КОРЕКЦІЙНОЇ РОБОТИ  В   ШКОЛІ

bottom of page