top of page

             ЗАНЯТТЯ З ВЧИТЕЛЕМ - ДЕФЕКТОЛОГОМ

    На заняттях з розвитку моторики та сенсорних відчуттів використовуються сучасні, ефективні засоби активізації розвитку інтелекту з використанням новітніх технологій.   У роботі з дітьми  застосовують різні дидактичні ігри, роздатковий матеріал, лото, розвивальні таблиці. Всі вправи будуються  в ігровій формі, де створюється проблемна ситуація, вирішення якої проводиться доступними дитині засобами і можливостями.

   Практика показує, що ці заняття приносять неабияку користь. Учні беруть активну участь як в індивідуальній роботі, так і в роботі в малих групах; отримують задоволення від спілкування, у них пробуджується потреба усвідомленої поведінки, радість, відбувається набуття нових навичок . Всі заняття проводяться в сенсорній кімнаті .

  Протягом 2017-2018 н. р. учні Перегінської школи-інтернату відвідували спеціальні корекційні заняття з   курсу «Розвиток психомоторики та сенсорних процесів у дітей " . Дана  програма     призначена для вирішення складної проблеми сенсорного розвитку дітей з особливими потребами.

  Метою занять є створення оптимальних умов для пізнання дитиною кожного об'єкта в сукупності сенсорних властивостей, якостей, ознак ; формування правильного уявлення про навколишню дійсність; сприяння оптимізації психічного розвитку дитини та більш ефективній соціалізації її в суспільство.

    Завданням даного курсу є:

•       - корекція пізнавальної активності шляхом систематичного цілеспрямованого розвитку у дітей сприйняття кольору, форми, величини;

·      - формування цілеспрямованості рухів і дій, виправлення недоліків моторики;

•        -формування просторово-часових орієнтувань;

•       - розвиток слухового сприймання;

•       - корекція зорово-моторної координації;

•       - розвиток та корекція мовлення дитини шляхом формування комунікативної діяльності, збагачення словникового запасу дітей;

•        -формування навичок соціальної адаптації та соціалізації.

    Для того,щоб досягти максимального результату,учні та вчитель працювали над такими розділами :

- Розділ «Розвиток моторики» вирішує ряд завдань, пов'язаних з розширенням рухового досвіду учнів, розвитком уміння погоджувати рухи різних частин тіла, цілеспрямовано виконувати окремі дії та серії дій за інструкцією педагога, що є основою для формування в учнів просторового орієнтування.

- Розділ «Розвиток тактильно-рухового сприйняття». Різні предмети мають ряд властивостей, які неможливо пізнати за допомогою тільки, наприклад, зорового або слухового аналізатора. Формування відчуттів цього виду у дітей з інтелектуальною недостатністю значно ускладнено.

 - Основним завданням розділу «Сприйняття форми, величини, кольору; конструювання предметів» є поповнення та уточнення знань учнів про сенсорні еталони. З урахуванням особливостей психофізіологічного розвитку дітей з інтелектуальними порушеннями стає зрозуміло , що даний вид роботи вимагає системного і послідовного підходу. Тут діти вчаться групувати предмети за різними (в тому числі самостійно виділеним) кількома ознаками, складати серіаційні ряди, порівнювати площинні та об'ємні фігури, використовувати різні прийоми вимірювання.

- Розділ «Розвиток зорового сприйняття». Школярі з інтелектуальною недостатністю мають ряд своєрідних особливостей зорового сприйняття, які значно ускладнюють ознайомлення з навколишнім світом. До них відносяться: сповільненість, вузькість сприйняття, недостатня диференційованість, зниження гостроти зору, що особливо заважає сприйняттю дрібних об'єктів або складових їх частин.

- Розділ «Сприйняття особливих властивостей предметів через розвиток дотику, нюху, баричних відчуттів, смакових якостей» сприяє пізнанню навколишнього світу у всьому різноманітті його властивостей, якостей, смаків, запахів. Особливе значення надається розвитку дотику, так як недоліки його розвитку негативно позначаються на формуванні наочно-дієвого мислення.

- Розділ «Розвиток слухового сприймання та слухової пам'яті». Значні відхилення, які спостерігаються в здійсненні мовної регуляції діяльності дитини з інтелектуальними порушеннями, мають у своїй основі недоліки слухового сприйняття внаслідок їх малої диференційованості.

 - Розділ «Сприйняття простору» має принципове значення для організації навчального процесу в цілому. Ускладненість просторового орієнтування проявляється не тільки під час навчального процесу, але і в позаурочний час, коли гостро постає питання орієнтування в школі, на пришкільній території, прилеглих вулицях.

 - Розділ «Сприйняття часу» передбачає формування у дітей часових понять і уявлень: секунда, хвилина, година, доба, дні тижня, пори року.

 Всі розділи програми курсу занять взаємопов'язані, по кожному сплановано ускладнення завдань. В основі запропонованої системи лежить комплексний підхід, який передбачає вирішення на одному занятті різних, але  односпрямованих завдань з кількох розділів програми, що сприяють цілісному психічному розвитку дитини.

   В результаті цілеспрямованої діяльності на заняттях з розвитку психомоторики і сенсорних процесів учні навчилися  використовувати отримані знання та навички, а саме :

- орієнтуватися на сенсорні еталони;

- впізнавати предмети за заданими ознаками;

- порівнювати предмети за зовнішніми ознаками;

- класифікувати предмети за формою, величиною, кольором, функціональним призначенням; - складати серіаційні ряди предметів та їх зображень за різними ознаками;

- практично виділяти ознаки і властивості об'єктів і явищ;

- давати повний опис об'єктів і явищ;

- розрізняти протилежно спрямовані дії і явища;

- бачити тимчасові рамки своєї діяльності;

- визначати послідовність подій; - орієнтуватися в просторі;

- цілеспрямовано виконувати дії за інструкцією;

- мимовільно узгоджувати свої рухи і дії;

- коментувати свою діяльність;

- вести діалог;

- встановлювати партнерські стосунки під час роботи в групах .

Отже, можна з упевненістю сказати. що дані заняття сприяють :

- корекції емоційного розвитку дитини;

- корекції процесів сприймання, уваги, пам‘яті, мислення;

- корекції інтелектуальної діяльності;

- психологічній корекції поведінки дитини;

- корекції розвитку особистості.

Слід зауважити, що, для більш ефективнішого пізнання світу, необхідно вдосконалювати органи чуття. І саме сенсорне виховання дає чудову можливість розвивати спостережливість та  уважне ставлення до оточуючого світу.

bottom of page